Atvirosios prieigos šaltiniai
žymimi simboliu 

 

 

DARBO LAIKAS

I–V        09.00-18.00 VI–VII    nedirba

Paskutinis mėnesio penktadienis – švaros diena. Skaitytojai neaptarnaujami Prieššventinę dieną biblioteka dirba viena valanda trumpiau

Atviroji prieiga

Atviroji prieiga – laisvai prieinama, nemokama prieiga prie mokslinių/meninių tyrimų skaitmeninio formato produkcijos (t. y. žurnalų straipsniai, konferencijų ar seminarų pranešimai, knygos, daktaro disertacijos, magistro tezės, vaizdo ir garso formatu pateikta informacija, kt.).

Pagrindinė atvirosios prieigos idėja yra ta, kad vartotojas gali nemokamai, nevaržomai  naudotis mokslinėmis publikacijomis, o autoriai, publikuodami savo mokslinių/meninių tyrimų rezultatus atvirosios prieigos žurnaluose, išsaugo autorių teises, taikant atvirojo turinio licencijas Creative Commons (CC).

Informacijos vartotojui svarbu atkreipti dėmesį, kokia licencija (CC) taikoma informacijos ištekliui. Pagal tai galima sužinoti kūrinio panaudijimo galimybes: ar leidžiama kūrinį kopijuoti, naudoti komerciniais tikslais, daryti išvestinius kūrinius ir pan. Pati lanksčiausia licencija, kuri itin tinkama maksimaliai licencijuoto turinio sklaidai ir panaudojimui yra Kūrybinių bendrijų (Creative Commons) CC BY 4.0 licencija. Ši licencija leidžia neribotą straipsnio ar jo dalių panaudą (net ir komerciniais tikslais) su privaloma sąlyga nurodyti autorių ir pirminį šaltinį. Daugiau apie licencijas ›

Pasitikrinti kokia yra leidėjų politika autorių teisių atžvilgiu. Ši informacija teikiama svetainėje SHERPA/RoMEO. Sudarant sutartį su leidėju rekomenduotina kartu pasirašyti atitinkamą priedą, kuris autoriui padėtų išsaugoti teisę savo publikacijas pateikti atvirajai prieigai, intranete ar talpykloje.

Atvirosios prieigos publikacijos vartotojus pasiekia per atvirosios prieigos žurnalus ir/arba talpyklas (auksiniu arba žaliuoju keliu)

Mokslinių darbų publikavimas atvirosios prieigos žurnaluose. Autorius paskelbia savo pirminį originalų straipsnį oficialiai registruotame atvirosios prieigos žurnale.

Lietuvos atvirosios prieigos žurnalai
DOAJ – kataloge pateikiamas atvirosios prieigos žurnalų sąrašas.

Atviroji prieiga suteikima per talpyklas bei archyvus; autorius savo kūrinius į talpyklas įkelia pats arba atsakingiems asmenims suteikia leidimą įkelti dar nepublikuotą ar jau publikuotą mokslinį darbą į atvirosios prieigos saugyklą. Atvirosios prieigos talpyklos nerecenzuoja publikacijų, bet užtikrina jų prieigą ir matomumą pasaulyje.

Oficialiai registruotas atvirosios prieigos talpyklas galima rasti:

» ROAR registre (angl. Registry of Open Access Repositories)
» OpenDOAR 
kataloge (angl. Directory of Open Acces Repositories)

Pastaraisiais metais daugėja komercinių leidėjų, kurių žurnalai prieigą prie viso teksto straipsnių užtikrina pasitelkdami mišrųjį arba vėlesnės atvirosios prieigos būdus:

Žurnalai suteikia atvirąją prieigą tik prie tų straipsnių, kurių leidybos išlaidas apmokėjo patys autoriai ar juos finansuojančios institucijos. Tokie straipsniai yra laisvai prieinami internete visiems interneto vartotojams. Kiti to paties žurnalo straipsniai yra prieinami tik prenumeratoriams arba už atitinkamą mokestį.

Žurnalai suteikia galimybę laisvai naudotis naujausiais viso teksto straipsniais tik praėjus tam tikram laikotarpiui nuo to laiko, kai jie buvo paskelbti (angl. period of embargo).

Klauskite bibliotekininko
Pasiūlykite leidinį

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos biblioteka

Darbo laikas
I-V 09:00-17:00 val.

VI-VII Nedirba

LMTA el. paštas

Facebook paskyra

Kopijavimas, spausdinimas, skenavimas

Paieška svetainėje: